00
Turnering » Turneringsresultater
Resultat vestjyskBANK Åbningsturnering

A-rækken:
1. Jens Peder Jespersen og Frits Christensen                36
2. Jytte W. Hansen og Søren Holk Lauridsen                 33
3. Lilian Svinth og Pelle Yde Tordrup                            33

B-rækken:
1. Helle Bugge og Bent Bovbjerg Jensen                       38
2. Hanne Pliniussen og Hans Peter Jensen                    36
3. Anna Rigmor Pedersen og Hugo Pedersen                 35
4. Sine-Marie Holm og Vagn Kristensen                        34
5. Jens Peter Christensen og Viggo Nielsen                   34
6. Margit Jensen og Ole Ostersen                                 33
Ros til Frede Hylleberg Larsen og Preben Holm også med 33

C-rækken:
1. Mona M. Nielsen og Michael Munk                          24
Ros til Lena Christiansen og Jørgen Dahl også med 24

Nærmest flaget:
Hul 3             Kim Yde Jensen                   0,60 m
Hul 4             Emil Vassard                       4,23 m
Hul 18           Leo Simonsen                      1,70 m
 
Resultat Tidlig Gløgg Turnering
Sponsor – Toves Rengøring A/S

A-rækken:
1. Søren Holk Lauridsen                 27
2. Rune Noesgaard                        27
3. Jens Hasager Kirk                      26

B-rækken:
1. Hans Ole Hansen                      32
2. Jørgen Krogh Hansen                30
3. Palle Frost Mortensen                29
4. Grete Christensen                     28
5. Rolf Werner Christensen            27
6. Helle Bugge                             26

C-rækken:
1. Birgitte Kvist Jensen                 24
2. Anne Marie Bartholin                22
3. Anita Hedegaard                      21

Nærmest flaget:
A-rækken
:  Hul 3            Jens Hasager Kirk                       2,54 m
                   Hul 4            Henning Hansen                       11,08 m
                   Hul 18          Jens Hasager Kirk                       3,78 m
B-rækken:  Hul 3            Else Kjærgaard Kristiansen          2,96 m
                   Hul 4            Ingen
                   Hul 18          Hanne Pliniussen                        7,70 m
C-rækken:  Hul 3            Ingen
                   Hul 4            Ingen
                   Hul 18          Ingen

Længste drive hul 8:
Damer          Julie Mathiesen
Herrer          Peder Nørbygaard

Nærmest flaget hul 12:
Ingen

Nærmest flaget hul 12 året:
Jens Peder Jespersen   0,30 m          ved Proens Dag
 
Resultat Bravo Tours Efterårsturnering

A-rækken – netto slagspil:
1. Susanne Frank                                 73
2. Claus Trudsøe Larsen                        73
3. Thomas Rahbek Simonsen                 75
Ros til Mads Møller og Svend Larsen også med 75 slag

B-rækken – stableford:
1. Jørgen Obling                                   38
2. Aksel Krogsgård                                35
3. Poul Kjærgaard                                 35
4. Leif Leding Jensen                             34
5. Dorrit Rosenlund Thøstesen                33
6. Knud Stenbæk Nielsen                       33
Ros til Bent Bovbjerg Jensen også med 33 point

C-rækken – stableford:
1. Kristian Dideriksen                           32
2. Thomas Mikkelsen                           32

Nærmest flaget:
Hul 3            Ida Fyhn Madsen            2,68 m
Hul 4            Ingen
Hul 18          Karl-Heinz Kinder           0,47 m

Løbende konkurrence hul 12
Susanne Frank               6,66 m
 
Klubmesterskab 2013
Damer:
Klubmester                       Frederikke R. Söllmann                       235 slag
Runner-up                        Julie Daugård                                    245 slag
Netto                               Birgit Lørup                                       231 slag

Herrer:
Klubmester                       Dennis B. Østergaard-Jensen              231 slag
Runner-up                        Andreas Green Hindø                         250 slag
Netto                               Peter Arnold Svarrer                           226 slag

Mid-age herrer:
Klubmester                       Per Strandbygaard                             164 slag
Runner-up                        Paul Bech Larsen                               165 slag
Netto                               Henning Hansen                                142 slag

Junior, drenge:
Klubmester                       Emil Vassard                                      166 slag
Runner-up                        Pelle Yde Tordrup                               167 slag
Netto                               Kristian Dideriksen                              157 slag

Senior, herrer:
Klubmester                       Mads Astrup                                       175 slag
Runner-up                        Jens Horsted                                      179 slag
Netto                               Jens Hasager Kirk                               147 slag

Veteran, damer:
Klubmester                       Kis Stefansen                                     187 slag
Runner-up                        Bodil Holm                                         189 slag
Netto                               Anne Johanne Johnsen                        155 slag

Veteran, herrer:
Klubmester                       Poul Erik V. Knudsen                           178 slag
Runner-up                        Ole Tagmo                                         187 slag
Netto                               Gunnar Iversen                                   153 slag
 
Nærmest flaget hul 12 – løbende konkurrence:
Lørdag         Dennis B. Østergaard-Jensen            5,62 m
Søndag        Mads Astrup                                    3,38 m
 
Resultat Sydbanks Four Ball Turnering
 
A-rækken:
1. Pelle Yde Tordrup og Frederik Langhoff Olesen                   44
2. Kim Olesen og Mads Tang Visgaard                                   44

B-rækken:
1. Charlotte Svarrer og Peter A. Svarrer                                 47
2. Mona Nielsen og Knud Stenbæk Nielsen                             45
3. Steen Tang Andersen og Erik Villadsen                               44

Nærmest flaget:
Hul 3            Peder Mosegaard            2,53 m
Hul 18          Las Stefansen                 1,27 m

Hul 12 – gennemgående konkurrence:
Bodil Holm  4,02 m
 
Tama Cup søndag 28. juli 2013

Brutto:
1. Dennis B. Østergaard-Jensen              144
2. Lars Wejrup                                      149
3. Jacob Nordestgaard                           149

Netto A-rækken:
1. Andreas Green Hindø                         139
2. Thomas Rahbek Simonsen                  142
3. Bilal Hassan, Trehøje                          145
4. Peder Bro Iversen                              146
5. Susanne Frank                                   147
6. Rune Noesgaard                                147
7. Paul Sørensen, Vejle                           148

Netto B-rækken:
1. Hans Peter Jensen                             152
2. René Bremer Sinkbæk                        158

Nærmest flaget:
Hul 4        Bo Sørensen            2,44 m
Hul 18      Peter Larsen             1,02 m

Hul 12 – gennemgående konkurrence:
Jimmi Elley Graversen              1,50 m

Bedste netto score over 50 år:
Aage Daugaard       153
 
Tama Cup lørdag den 27. juli 2013

A-rækken:
1. Hanne Krogsgaard               39
2. Jens Horsted                       38
3. Caspar Bork Sørensen          38
4. Rune Noesgaard                  37
5. Bjarne Häggqvist                 37
6. Lilian Svinth                        37
7. Ole Tagmos                        37
Ros til Aage Daugaard også med 37 point

B-rækken:
1. Sine-Marie Holm                  44
2. Bent Byskov                        42
3. Peder Mensel                       41
4. Per Skaadegaard                  40
5. Dorrit R. Thøstesen              39
6. Palle Frost Mortensen           38
7. René Bremer Sinkbæk          37
8. Kirsten Simonsen                 36
9. Sigfred Simonsen                 35
10. Poul Kjærgaard                  35
11. Peter Larsen                      35

Nærmest flaget:
Hul 3        Johannes C. Friis     1,58 m
Hul 18      Harald Jensen          1,01, m

Hul 12 – gennemgående konkurrence:
Leif Leding Jensen  2,35 m
 
Tama Cup – fredag den 26. juli 2013

A-rækken:
1. Åse M. Jespersen og Jens Peder Jespersen                          44
2. Lilian Svinth og Villy Svinth                                                43
3. Susanne Frank og Claus Trudsøe Larsen                              42

B-rækken:
1. Sine-Marie Holm og Vagn Holm                                          50
2. Helle P. Tagmos og Ole Tagmos                                         48
3. Heidi Bro Iversen og Peder Bro Iversen                               48
4. Dorte Agerbo og Mogens Andersen                                     47
5. Lene B. Mikkelsen og Hans Jørn Mikkelsen                           47
6. Else-Marie Krogsgård og Aksel Krogsgård                            46
Ros til Annette Balzer og Per Mikkelsen også med 46 point

Nærmest flaget:
Hul 3            Ole Tagmos                   1,11 m
Hul 18          Ida Fyhn Madsen            0,85 m

Hul 12 – gennemgående konkurrence:
Anette Skaadegaard       3,48 m
 
Holte Vinlager Open 2013
  1. Anne Johanne Johnsen         38
  2. Anna Kirstine Vestergaard     37
  3. Viggo Nielsen                      35
  4. Birgit Lørup                         35
  5. Laura Tang Madsen              34
  6. Sine-Marie Holm                  34
  7. Claus Pliniussen                   34
Ros til Jens Horsted, Stig Carlsen, Jesper Østergaard også med 34 point

Nærmest flaget:
Hul 3            Stig Carlsen                 0,83 m
Hul 4            Carlo Jensen                4,76 m
Hul 18          Laura Tang Madsen       1,96 m

Hul 12 – gennemgående konkurrence:
Sine-Marie Holm                                   7,25 m


 

Resultat Pro’s Day 2013

 
18 huller total
1.  Lars Wejrup, Karl Ole Nørgaard, Jørgen Bro Lauridsen, Søren Føhns                         128 point
2.  Peter Larsen, Klavs E. Hersbøll, Søren H. Lauridsen, Bent Byskov                             127 point
3.  Jacob Nordestgaard, Jimmi E. Graversen, Andreas G. Hindø, Rune Noesgaard           124 point
4.  Hans B. Pedersen, Elsa Eg Hvelplund, Børge Ø. Hansen, Jette H. Hansen                  122 point
5.  Dan Lind Hansen, Christian Bech, Peder Mensel, Mogens Steffens                            121 point

Bedst på hullerne 1 – 6
Preben Bech, Vibeke Engsted, Peter Christensen, Anette Christensen                               44 point

Bedst på hullerne 7 – 12
Heidi B. Iversen, Åse M. Jespersen, Peder B. Iversen, Jens Peder Jespersen                     44 point

Bedst på hullerne 13 – 18
Johnny L. Jensen, Kim C. Bech, Kim Yde Jensen, Caspar B. Sørensen                              46 point

Total score på par-3 huller
Rikke Omme, Lone W. Larsen, Gerd Bredkjær, Anne Mette Obling                                   41 point

Amen Corner hul 8 – 11
Mads Møller, Villy Svinth, Torben Gregersen, Jakob V. Andersen                                      36 point
 
Nærmest flaget hul 3
Dennis B. Østergaard-Jensen                          0,80 m
 
Nærmest flaget hul 4
Claus T. Larsen                                             0,29 m 
 
Nærmest flaget hul 12
Jens Peder Jespersen                                     0,30 m
 
Nærmest flaget hul 18
Bent Byskov                                                  1,20 m
 
Nærmest flaget hul 9 i 2. slag
Karl-Heinz Kinder                                           0,16 m
 
Længste drive hul 8, mænd
Dennis B. Østergaard-Jensen
 
Længste drive hul 8, damer
Susanne Frank

Putting konkurrence
Thomas Andersen, Dennis B. Østergaard-Jensen, Nicolas Jensen, Emil S. Larsen                       50 put
 
Individuel
1. Lars Wejrup                    42
2. Søren Føhns                   41
3. Peder Mensel                  41
 

Resultat Restaurant Lillebæk’s Early Riser Turnering
 
A-rækken slagspil netto:
1. Poul Ernst Vestergaard                 73
2. Lilian Svinth                                73
Ros til Jacob Nordestgaard også med 73 slag

B-rækken stableford:
1. Johnny Lyager Jensen                39
2. Anna Kirstine Vestergaard           36
3. Jimmi Elley Graversen                 36
4. Bent Byskov                              35
5. Aksel Krogsgård                         34
6. Steen Tang Andersen                 33
Ros til Carlo Jensen, Kristian Husted og Peter Arnold Svarrer også med 33 point

C-rækken stableford:
1. Anita Hedegaard                        38
2. Karin Nyhave Nüchel                  37
Ros til Tove Villadsen også med 37 point

Nærmest flaget:
Hul 3            Solveig Mahler              1,30 m
Hul 18         Martin Thuesen              1,09 m

Hul 12 – gennemgående konkurrence:
Steen Tang Andersen   4,60 m
 
Resultat Skjern Bank Turnering 2013
 
Brutto herrer:                    Dennis Østergaard-Jensen                   75 slag
Brutto damer:                    Julie Daugaard                                   82 slag
 
A-rækken – netto slag:
1. Aage Daugaard                                 68
2. Birgit Lørup                                      71
3. Villy Svinth                                       71
4. Thomas Rahbek Simonsen                 72
5. Hans Jørn Mikkelsen                          73
6. Jens Peder Jespersen                         74
7. Emil Vassard                                     74
8. Frederik Langhoff Olesen                    74
Ros til Susanne Frank også med 74 slag

B-rækken – netto slag:
1. Vibeke Horn Lauritsen                        69
2. Bent Byskov                                      72
3. Kis Stefansen                                    73
4. Kim Cedergreen Bech                         75
5. Las Stephansen                                 76
6. Ole Ostersen                                     76
7. Hans Peter Jensen                             76
8. Lone Wulff Larsen                             76

Nærmest flaget:
Hul 3             Pelle Yde Tordrup             1,58 m
Hul 4             Hans Jørn Mikkelsen         3,08 m
Hul 18           Hans Jørn Mikkelsen          1,78 m
 
Hul 12 – gennemgående konkurrence:
Bjarne Häggqvist              4,56 m
 
Resultat Mr. Thomsens Parturnering 2013
 
A-rækken:
1. Hanne og Vagn Krogsgaard                                31
2. Bodil og John Holm                                           31

B-rækken:
1. Laura Tang Madsen og Kurt Hansen                   40
2. Gerd Bredkjær og Ole Ostersen                         40
3. Anette og Peter Christensen                              37
4. Anne Mette og Jørgen Obling                            35
5. Marianne Holst Larsen og Bente Lægsgård         35

Nærmest flaget:
Hul 3            Keld Jensen                     9,55 m
Hul 18          Peter Christensen             2,01 m

Hul 12 – gennemgående konkurrence:
Hanne Krogsgård            3,04 m
 
Resultat Ringkjøbing Landbobank St. Bededags Turnering

A-rækken:
1. Lone og Frank Söllmann                                     39
2. Lilian og Villy Svinth                                           33
3. Jytte og Bjarne Hansen                                      33

B-rækken:
1. Hanne og Henning Kristensen                             37
2. Else Marie og Hans Peter Jensen                         34
3. Dorte Agerbo og Kristian Husted                         33
4. Anne Mette og Jørgen Obling                              33
5. Kirsten og Mads Møller                                      33
6. Anette og Peter Christensen                               33

C-rækken:
1. Mona og Knud S. Nielsen                                   35
2. Anita og Knud Erik Hedegaard                            29

Nærmest flaget:
Hul 3            Lone Söllmann                1,25 m
Hul 18         Claus T. Larsen                2,57 m

Hul 8 – birdie hullet:
Ikke nogen
 
Hul 12 – gennemgående konkurrence:
Jytte W. Hansen                                   4,11 m
 
Resultat vestjyskBANK Åbningsturnering 2013

A-rækken:
1. Stig Carlsen og Jens Peder Jespersen                               32
2. Peder W. F. Nielsen og Poul Erik V. Knudsen                     30

B-rækken:
1. Ole Møller og Claus Pliniussen                                         33
2. Else Marie Lund og Karl Erik Christiansen                          32
3. Aksel Korgsgård og Steen Tang Andersen                         31 bedst på de ulige huller
4. Lone Wulff Larsen og Ole Tagmos                                    31
5. Johnny Munn og Jens Peter Christensen                           30
6. Johs. Bæk og Hugo Pedersen                                          28 bedst på de ulige huller
Ros til Peter Larsen, Kristian Kjærgaard og Margit Jensen, Daniel Lægsgaard også med 28 point.

C-rækken:
1. Tove Villadsen og Peder Mensel                                       33
2. Hanne Pliniussen og Mogens Steffens                               27

Nærmest flaget:
Hul 3           Peter Larsen                    4,75 m
Hul 4           Mogens Andersen             9,05 m
Hul 18         Jørgen Obling                   3,11 m
 
Carlsberg Hulspilsturnering 2012

Foursome:
1. Kirsten og Sigfred Simonsen
2. Lone og Frank Söllmann
3. Ulla Simonsen og Søren Holk
4. Hanne og Vagn Krogsgaard

Single:
1. Jens Hasager Kirk
2. Klavs Hersbøll
3. Søren Holk
4. Peter Larsen
Dejbjerg Golf Klub | Letagervej 1 | 6900 Skjern | Tlf.: 97350009