2. NYHEDSBREV - NOVEMBER

Kære medlemmer

1. TRACKMAN INTRODUKTION

Måske har du hørt om, at man nu kan spille indendørs golf i Dejbjerg Golf Klubs nye Trackman-Simulator-Studie. Men måske ved du ikke, hvordan man bruger det?

Derfor afholder klubben en introduktionsaften for dig, som gerne vil vide lidt mere om, hvordan man bruger Trackman mm. / hvordan man booker tid / hvordan booker man Mathias til træning mm.

Denne introduktionsaften finder sted tirsdag d. 2. december fra kl. 18.00 – 19.00

Introaftenen afholdes af klubbens Pro-træner Mathias.

Der er tilmelding i golfbox på nedenstående link. Det er gratis at deltage.

 https://golfbox.dk/portal/golf_info/gbtourframe.asp?selected={CC74A204-A100-4547-9A48-63BF5E02C2D2}&language=1030&=undefined#/competition/5347707/info

2. GOLFAMORE – RIGTIG GODT TILBUD

Spiller du helst så meget golf som muligt - og gerne på nye baner? Med Golfamore spiller du golf på over 1400 baner i Europa til halv greenfee - spil mere for mindre, og få mere ud af din golfsæson. ⛳️

I Black Week har vi et ekstra godt tilbud med Golfamore, hvor du kan købe Golfamore med PLUS for kun 450 kr (normalpris 650 kr) - det giver dig mulighed for at besøge dine favoritbaner igen på udvalgte PLUS-tider.* Ved køb af to Golfamore-kort får du desuden en gave fra golfmærket Up & Down.

Køber du Golfamore igennem klubben – så støtter du samtidig klubben.

Forkæl dig selv med et Golfamore-kort, og giv samme magiske oplevelse til en, du kender! Tilbuddet gælder i en begrænset periode, så slå til i dag.

Bestilling af Golfamore kan gøres her: https://www.dejbjerggk.dk/medlemmer/medlemsfordele/golfamore

3. ADVENTSHYGGE

Skal du med til en hyggelig eftermiddag med adventshygge tirsdag d. 25 novemeber?

Deltagelse i arrangementet er gratis

Ønsker du forplejning er prisen 75 kr. - Kontakt Lone på 22 24 00 19 for tilmelding vedr. mad.

- Fyldte pandekage med salat + kaffe og te

Link til tilmelding i golfbox: https://golfbox.dk/portal/golf_info/gbtourframe.asp?selected={CC74A204-A100-4547-9A48-63BF5E02C2D2}&language=1030&=undefined#/competition/5334812/info

4. REGIONSGOLF

Nu kan du igen tilmelde dig Regionsgolf, der skal spilles i 2026

Nedenfor er der kort skitseret, hvordan Regionsgolf bliver i 2026. Vigtigt, at du orienterer dig godt i nedenstående, hvis du har interesse i at tilmelde dig Regionsgolf 2026.

Du kan læse meget mere om Regionsgolf på www.rgd.dk – Her finder du mere dybdegående info omkring Regionsgolf.

Regionsgolf bliver på følgende måde i 2026 i Dejbjerg Golf Klub:

I Dejbjerg Golf Klub har man valgt i 2026 at have muligheden for at tilmelde 4 hold til Regionsgolf i rækkerne A-B-C-D. Klubben vil gerne åbne op for muligheden for medlemmer for at spille Regionsgolf, og samtidig vil man gerne imødekomme, at der er flere frie tee-times i hverdagene. Derfor går man fra 8 hold i 2025 til 4 hold i 2026. Vil der eksempelvis ikke være nok spillere til en enkelt række, men nok spillere til 2 hold i en anden række – så vil dette være en mulighed

Turneringen Regionsgolf Vest ABCD spilles på hjemmebane i Dejbjerg Golf Klub enten på mandage eller fredage.

Dejbjerg Golf Klub ønsker i sæson 2026 at sammenlægge 2 til 4 bolde. Dette er for ikke at blokere mange tider på banen. Dette er et ønske, som klubben har til Regionsgolf.

Der er nu åbent for tilmelding i Golfbox under turneringer november 2025. Tilmelding fra 20/11 til onsdag d. 10/12. 

https://golfbox.dk/portal/golf_info/gbtourframe.asp?selected={CC74A204-A100-4547-9A48-63BF5E02C2D2}&language=1030&=undefined#/competition/5347281/info

Du kan tilmelde dig i:

-   A-B-C-D Rækkerne.

o   Rækkerne er defineret ved handicapinddeling. Det fremgår automatisk i golfbox ved tilmelding hvilken række du kan spille i.

o   Der tilmeldes et hold i hver af rækkerne A-B-C-D

Alle tilmeldte hold inddeles i handicaporden. Holdene tilmeldes kun hvis der er tilmeldinger nok og holdkaptajner (se nedenfor).

Holdkaptajner:

-          Ved tilmelding vil du blive spurgt, om du ønsker at være holdkaptajn. Du kan læse meget mere om, hvad det indebærer i forhold til at være holdkaptajn i den vedhæftet fil – eller på hjemmesiden www.rgd.dk – søg: Holdkaptajn.

-          Det, som er vigtigt for klubben at understrege er:

o   Der skal bruges en holdkaptajn i hver enkelt række. Det kan fint være en opgave, som man kan deles om.

o   Er der ingen tilmeldte holdkaptajn i en række – så bliver rækken ikke oprettet.

o   Der bliver ikke ringet rundt efterfølgende for at efterlyse holdkaptajner – det skal fremgå ved tilmelding, om det er en opgave, som man gerne vil påtage sig.

Mere info om Regionsgolf

Regionsgolf er en holdkonkurrence, hvor der spilles mod hold fra andre golfklubber. Der spilles både på hjemmebane og på modstanderens bane. Det betyder, at der typisk spilles 6 runder i alt. Disse ligger fra sidst i april til sidst i juni måned. Der spilles hulspil.

Vinder holdet puljen, spilles der videre i slutrunden i august/september måned. Så HUSK at sætte X i kalenderen.

Det er gratis at deltage i regionsgolf, og der betales ikke greenfee på de udebaner, man besøger. Det betyder, at der her er en god mulighed for at komme ud og spille andre baner.

Efter runden spiser holdene sammen. Den udgift skal spillerne selv betale. Det plejer at ligge på 75-100 kr. + drikkevarer. Der er kutyme for, at den spiller, der vinder, giver en øl eller vand til spilleren fra den anden klub.

Regionsgolf er både konkurrence og hygge. Det er en af de få gange, man som almindelig golfspiller kan komme til at spille på et hold. En helt særlig oplevelse med holdånd i golf! Man møder nye mennesker fra både egen klub og andre klubber, og når man spiser sammen efter runden, giver det noget ekstra godt socialt.